Tyto webové stránky používají soubory cookie, aby zajistily nejlepší možný zážitek při návštěvě webových stránek. Další informace najdeš v našich zásadách ochrany osobních údajů. Chceš-li souhlasit s používáním druhotných souborů cookie, klikni na tlačítko "Souhlasím"
+420 702 076 159
Taky si na začátku roku dáváte předsevzetí, že tentokrát už KONEČNĚ ZAČNETE - lépe jíst, hubnout, začít se hýbat, rýsovat břišáky, chodit pravidelně spát, meditovat, omezíte čas na telefonu a spoustu dalších ušlechtilých věcí. Slíbíte si, že uděláte všechno pro to, abyste se zbavili nahromaděného stresu s vidinou krásného a zdravého těla a fit mysli. Začátek jde většinou hladce – máme energii, odhodlání a velké plány. Ale co si budeme povídat, po pár týdnech nadšení opadá a motivace se vytrácí. Takže – jak si ji udržet a dotáhnout změnu životního stylu do konce?
Chcete vědět, jak motivace funguje, proč je důležitá a získat praktické tipy, jak si ji udržet i překonat nástrahy na cestě ke změně?
Motivace je jako motor, který nás pohání vpřed. Bez ní to jde těžko, ale pokud pochopíme, jak funguje, stane se naším spojencem. Existují dvě roviny motivace:
Vnitřní motivace: kdy děláme změny sami pro sebe. Třeba proto, že chceme lépe vypadat nebo se cítit zdravěji.
Vnější motivace: kdy nás motivují věci zvnějšku, například pochvala okolí nebo snaha splnit očekávání jiných.
Tak co myslíte, která bude mít převahu? Bohužel nejčastěji nás motivují vnější podněty – přítel či přítelkyně vám nenápadně řekne, že byste mohl/a zhubnout, maminka vám neustále připomíná, že máte častěji uklízet, sexy trenér či ženy ve fitku jsou přeci taky motivace, proč tam chodit. Začít meditovat je trendy a chodit spát včas taky. Jenže největší sílu má vnitřní motivace, proto je ohromně důležité najít si svoje „proč“. Když změnu chceme sami pro sebe, je mnohem snazší ji pak udržet dlouhodobě.
Najděte svoje opravdové „proč“: Řekněte si, co je vaše skutečná motivace. Jaký pocit je s ní spojený? Jaký benefit to pro vás má? Jaký sen si chcete splnit? Např. chcete zhubnout, protože chcete mít více energie na hraní si dětmi. Nebo chcete zlepšit svůj zdravotní stav, který se rok od roku plíživě zhoršuje, abyste nedopadli jako někdo z vaší rodiny. Nebo chcete začít sportovat, abyste se zase vešli do oblíbených šatů a zlepšili si sebevědomí.
Svůj důvod si napište: Klidně nad tím pravým důvodem hloubejte nějakou chvíli, abyste si byli jisti, že je to skutečně on. Pak si to napište (co je psáno, to je dáno) a umístěte na viditelné místo.
Plánujte, ale s rozumem: Nastavte si reálné a dosažitelné cíle. Říct si, že zhubnete 10 kilo za měsíc, je spíš cesta k frustraci, než reálný cíl. Ale začít třeba s pravidelnými procházkami a postupně zlepšovat jídelníček je krok správným směrem. Svůj velký cíl si rozsekejte na menší cíle. Najděte si v diáři na svou aktivitu čas, ideálně pravidelný, a pěkně si to zapište. Zároveň je fajn si naplánované kroky „odškrtávat“, abyste si mohli postupně jednotlivé menší cíle plnit. Ze začátku totiž nemusíte vidět takové pokroky, zvlášť, když je váš hlavní cíl hodně daleko.
Myslete pozitivně a odměňujte se: Kdykoliv máte pocit, že to nejde, připomeňte si, co jste už dokázali. Každý malý úspěch je pro váš velký cíl důležitý. Zároveň si můžete vždy po čase svůj postup vyhodnotit a hezky se pochválit něčím, co vám udělá radost. Každý dosažený cíl si zaslouží malou oslavu.
Najděte si podporu: Mít parťáka, se kterým sdílíte své plány a úspěchy, vás udrží na správné cestě. Může to být kamarád, partner nebo kouč. 😊 Pamatujte ale, že nesmí být vaší hlavní motivací! Vždyť já jsem mu to slíbil/a… Není ta správná motivace.
Perfekcionismus: Nemusíte být dokonalí. Když se čas od času nezadaří a něco porušíte, nebo krátkodobě sklouznete k předchozímu stereotypu, svět se nezboří. Každá malá změna je krok správným směrem.
Neporovnávejte se s ostatními: Nikdo nežije váš život a zároveň vy jeho. Každý máme jiné podmínky, možnosti, schopnosti atd. a chtít být jako někdo jiný jednoduše nejde.
Příliš velké plány: Začínejte pomalu a postupnými kroky. Příliš ambiciózní cíle mohou být demotivující, protože možná neuvidíte hned výsledky. Anebo se vám bude zdát váš cíl tak daleko, že se při slabé chvilce bude zdát nereálný a vy to vzdáte.
Chybějící plán: Bez plánu je snadné ztratit směr. Když už svůj cíl máte nadohled, je fajn si cestu k němu pěkně rozplánovat. Pokud se po cestě někde ztratíte, nevadí. Vždy se dá najít opět správný směr, pokud víte, kam jdete. Plánujte tedy nejen dlouhodobě, ale klidně i den po dni.
Motivace je klíč k úspěchu, ale není to jediná ingredience. Důležité je mít jasný plán, reálné cíle a podporu. Pokud cítíte, že si potřebujete srovnat myšlenky, najít svůj pravý cíl a pomoct s jeho plánováním, anebo byste prostě na své cestě ke změně ocenili pomoc, objednejte si konzultaci s lifestyle koučem. Společně najdeme cestu, která bude sedět právě vám.